Инконтиненцията (неволното изпускане на урина) е състояние, което засяга по-често жените. Дори млади здрави жени се сблъскват с неволно изпускане на урина. Това обикновено се случва, когато се смеят, скачат или правят други агресивни движения.
Една от най-честите причини е отслабване на тазовите мускули. А бременността и раждането са много натоварващ период точно за тези мускули. Добрата новина е, че тазовото дъно може да се върне в оптимално състояние с подходящи упражнения, а инконтиненцията след раждането обикновено е само временна. Ще ви посъветваме кога и как да започнете да тренирате след раждането. Но нека да започнем от самото начало, тоест от подготовката за родилното.
Препоръчително е да опаковате две торби. Едната за вас, а другата за бебето. Конкретният списък с артикули варира в зависимост от родилния дом. Например, някои осигуряват памперси за новородени, други изискват да носите свои. Зависи и от това дали вие и вашето бебе ще носите болнични дрехи или ваши собствени в родилната зала. Родилните клиники често публикуват списък с препоръчани продукти на уебсайта си. Във всеки случай чантата ви трябва да съдържа следродилни превръзки и фиксиращи гащи за бременни.
Трябва да знаете, че обикновените превръзки за менструация не са подходящи в следродилния период. Препоръчва се използване на специализирани абсорбиращи подложки за родилки. Важно е да бъдете подготвени и в тази връзка не очаквайте супер тънки превръзки с крилца. Следродилните подложки са по-плътни, абсорбират повече, позволяват достъп на въздух и съответно по-добро и бързо заздравяване на интимната зона.
Мрежестите гащи за родилки са много по-подходящи за следродилно заздравяване от обикновеното бельо. Сред предимствата им е високата еластичност, която дава усещане за комфорт в първите дни след раждането. В някои родилни домове дори не се позволява носене на обикновено бельо. Фиксиращите гащи Molicare са изработени от мек въздухопропусклив материал и могат да се перат на 60°C в торбичка за пране. Издържат до 15 пранета без загуба на еластичност.
При първа възможност. Избягвайте напрегнати дейности и вдигане на тежки предмети в продължение на шест седмици след естествено раждане. Можете да започнете с прости упражнения за тазовото дъно още на 2-рия ден след неусложнено раждане. Упражненията на Кегел са изключително полезни за укрепване на тазовото дъно. Те са създадени от калифорнийския гинеколог д-р Арнолд Кегел през 40-те години на миналия век за неговите пациенти с инконтиненция. Отделете поне няколко минути на ден за редовни упражнения.
Подсилените мускули на тазовото дъно са незаменими за плосък корем. Отпуснатото тазово дъно води до неправилна стойка, лордоза и изпъкнал корем. Можете да видите дори много слаби жени, които все още изглеждат бременни много месеци след раждането. Тези жени често се опитват да заздравят корема си с класически упражнения за коремните мускули и така само влошават ситуацията.
Голям брой жени имат диастаза (раздалечаване на коремните мускули) след раждането. Когато правите упражнения след раждане, съсредоточете се първо върху укрепването на тазовото дъно, а след това добавете ОСНОВНИТЕ упражнения по-късно. Добрата новина е, че докато ходите и бутате детска количка, можете ефективно да укрепите тези мускули, просто трябва да се изправите, да свиете мускулите на тазовото дъно и да зададете подходящо темпо.