Грижата за зависим родител у дома е сложна задача. Ако към това се добави състояние на деменция, предизвикателствата стават още по-големи. Да не забравяме обаче, че полагането на грижи за близките в позната среда е от съществено значение и е голяма помощ.
В ранните стадии на деменция възрастните хора често предпочитат да останат в позната обстановка в дома си. Когато умственото представяне започне да намалява, могат да настъпят разочарование и поведенчески промени в ежедневието. Болният често отказва да бъде обгрижван или на пръв поглед изглежда неблагодарен.
Решението да се грижиш за любим човек с деменция в собствения му дом заслужава уважение и признание. Ние в HARTMANN знаем: Роднини и приятели, които се грижат за техни близки, страдащи от деменция, са герои!
В това ръководство за грижа за хора с деменция у дома ще намерите полезни съвети как да се справите с близките си.
Ако се грижите или планирате да се грижите за любим човек с деменция, най-важното нещо, което трябва да направите първо, е да разберете състоянието.
Деменцията не е специфично заболяване, това е общ термин за интелектуално увреждане¹. Според данни на Световната Здравна Организация (СЗО) 55 млн души в света страдат от деменция, а се очаква до 2030г случаите да нарастнат до 78 млн². При 2/3 от случаите Алцхаймер е най-честата форма на деменция³. Симптомите на деменция нарастват по тежест с напредването на болестта, нарушавайки напълно ежедневието на хората.
Запознаването със симптомите и етапите на деменция ще ви помогне да идентифицирате и адаптирате поведението на вашия любим човек.
1. Ранен стадий: Лека деменция
2. Междинен стадий: Умерена деменция
3. Късен стадий: Тежка деменция
С намаляването на умствените способности пациентите с деменция все по-трудно се ориентират. Трябва да се запази обичайното разположение на мебелите и предметите в домашната среда и ако се налага, да се правят възможно най-малко промени. Познатата среда създава усещане за сигурност, докато промените обикновено предизвикват объркване и несигурност при хората с деменция.
С появата на деменция, забравянето и нарушеното възприятие се увеличават, което често прави инцидентите неизбежни. Трябва да се избягват опасности от спъване като кабели напр. Дори дебелите килими могат неволно да се превърнат в препятствия. Напомняме, че всяка промяна обаче трябва да се въвежда постепенно. Промените често лишават болните роднини от последната им независимост, което може да доведе до разочарование и агресия. Добрият баланс е важен:
Важно е да се запази независимостта на засегнатите, доколкото е възможно.
Много хора, засегнати от деменция, имат силно желание да се движат, което става забележимо в средния стадий на деменция и особено след преместване или големи промени.
Най-големият риск е, когато човекът напусне къщата незабелязано и не може да намери пътя обратно.
Как да предотвратите изгубване:
Ако въпросното лице все пак е напуснало къщата, тези стъпки могат да помогнат за намирането му:
С напредването на болестта способността на засегнатите да общуват устно намалява. Това често води до неудовлетвореност и разочарование и може да доведе до социално оттегляне и дори пълна социална изолация. Въпреки препятствията е важно да продължим да търсим начин да общуваме със засегнатите. За това може да помогне силно опростен език. Способността за тълкуване на езика на тялото и изражението на лицето се запазва за дълго време и трябва да се вземе предвид в разговорите ви.
Хората, страдащи от деменция, все повече се нуждаят от помощ за лична хигиена. Използването на четки за зъби или гребени става все по-трудно с времето. Срамът и дискомфортът често водят до това, че страдащите отказват помощ при физически грижи, особено при измиване. В тази ситуация професионалните болногледачи могат да помогнат на близките да поддържат тези граници и да не навлизат в интимното пространство на страдащия.
Лицето, което се нуждае от грижи, трябва да се чувства удобно в облеклото си. То трябва да може лесно да се облича и съблича. По-специално малките копчета и тесните ръкави затруднят самостоятелното обличане и събличане. В днешно време се предлагат и широки, удобни дрехи, които все още изглеждат елегантни.
Характеристики, които трябва да търсите, когато купувате дрехи:
Хората с деменция обичат да се хранят, особено със семействата си. Освен това редовното хранене структурира ежедневието. Ако засегнатото лице започне да яде с пръсти или разлее, това не трябва да се критикува. Критиката може да разочарова засегнатите, което от своя страна може да доведе до отказ от хранене. Поддържането на независимост също е приоритет, когато става въпрос за хранене.
Когато готвите и се храните заедно, обърнете внимание на следните неща:
Тъй като деменцията става по-тежка, на хората им е по-трудно да използват сами тоалетната или да задържат урината и/или изпражненията си. Това може да доведе до уринарна инконтиненция (неконтролирано изтичане на урина), фекална инконтиненция (неконтролирано изтичане на изпражнения) или и двете. Уринарната инконтиненция е по-често срещана сред хората с деменция (53%), отколкото възрастните без деменция (13%)⁵ . Уринарната инконтиненция може да варира от случайни малки количества изтичане на урина до пълна загуба на контрол.
Подробна статия по темата за формите на инконтиненция можете да намерите тук.
Следните съвети могат да насърчат самостоятелното ходене до тоалетна:
1 https://www.statista.com/chart/28310/rates-of-dementia-by-2050-in-european-countries/
3 https://www.alzheimer-forschung.de/aktuelles/meldung/demenz-und-alzheimer-machen-es-einen-delta/
4 https://demenz-forschung.com/dementia-stages-course-stages/
5 Yap, Philip and Tan, David, Urinary incontinence in dementia, A practical approach; 2006, p 237-238 https://www.racgp.org.au/afpbackissues/2006/200604/200604yap.pdf , page 237 and 238