Терминът инконтиненция произлиза от латинската дума „incontinens“. Преводът на този термин означава „неспособен да задържа“. Инконтиненцията, известна още като слабост на пикочния мехур, е всяко случайно или неволно изпускане на урина от пикочния мехур (уринарна инконтиненция) или изхождане, изпускане на изпражнения или газове от червата (фекална инконтиненция). Тежестта може да бъде от леко изтичане до пълна загуба на контрол върху пикочния мехур или червата.
Инконтиненцията е състояние, при което човек не е в състояние съзнателно да контролира изпразването на пикочния мехур. Ако този първоначално незабележим проблем не бъде адресиран навреме, той може да окаже значително влияние върху качеството на живот.
Уринарната инконтиненция е сериозен здравословен проблем, който включва и редица психологически и социални усложнения. Страхът, произтичащ от неконтролирано изтичане на урина, често е причина за "социална изолация". Жените често избягват спортни дейности, посещения на кина и театри от страх, че няма да успеят да „изтичат до тоалетната“ навреме, ако се наложи. В допълнение, неконтролираното изтичане на урина също може да усложни интимния живот.
Хората, които се сблъскват с инконтиненцията по-често страдат от депресивни състояния, тъй като тя оказва пряко и косвено влияние върху качеството им на живот
Тук ще намерите полезна информация свързана с помощните средства при неволно изпускане на урина или фекалии. Може да научите за видовете инконтиненция и да откриете практични съвети как да се грижите за близки, които страдат от този проблем.
Инконтиненцията винаги има множество причини. Освен възрастта става въпрос и за генетична предразположеност, пол и мускулна слабост на тазовото дъно. Изтичането на урина обикновено се характеризира с неизправност на пикочния мехур. Факторите, които могат да повлияят на способността за задържане на урина и изпражнения, включват:
Леката форма на инконтиненция е обществен проблем – засяга и двата пола, мъжете в по-малка степен. Той обаче не избягва и децата.
Тежката инконтиненция засяга както жените, така и мъжете от всички възрастови групи, не само възрастните хора. Много често възникването й е свързано с пълна или частична неподвижност на пациента.