Доброкачествено уголемяване на простатата - причина за инконтиненция при мъжете

Какво представлява уголемяването на простатата?

Простатната жлеза на мъжа е известна още като простата. Тя се намира точно под пикочния мехур и обгръща част от уретрата. Простатата се състои от множество по-малки жлези, които отговарят за производството на простатен секрет, който по време на еякулацията се смесва със сперматозоидите и секрета от семенните мехурчета, за да образува спермата.

С напредването на възрастта при 20 % от мъжете на възраст между 50 и 59 г. се наблюдава доброкачествено увеличаване на простатата. Състоянието се нарича доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ). Обикновено това нарастване е безобидно, но може да се проявят неприятни симптоми в следствие на притискането на пикочния мехур и уретрата.

Кои са симптомите на уголемената простата?

  • Чести и силни позиви за уриниране, особено през нощта 
  • Трудности при започване на уриниране
  • Струята е по-слаба от преди
  • Уринирането отнема повече време
  • Неволно изпускане на урина
  • Чувство за недокрай изпразнен пикочен мехур

Не е необходимо на сто процента да има директна връзка между размера на простатата и силата на симптомите. При някои мъже със силно увеличена жлеза неудобствата са съвсем нищожни. От друга страна има мъже, при които дори най-слабото нарастване на жлезата предизвиква значителни проблеми.

Какво да предприемем, ако забележим, че имаме проблем с уринирането?

За мъжете над 50 години прегледът при уролог е включен в профилактичния пакет на здравната каса. Ако след прегледа се установи, че доброкачественото уголемяване на простатата е слабо изразено, достатъчно е да се контролират симптомите с промяната на няколко ежедневни навика:

  • Равномерно разпределяне на приема на течности през деня
  • Умерена до ограничена консумация на дехидратиращи и диуретични напитки (алкохол и напитки съдържащи кофеин). 
  • Удължаване на времето за уриниране и повторение при необходимост.
  • Трениране на капацитета на пикочния мехур
  • Консултация с лекар за приема на лекарства със страничен ефект учестено уриниране

При други мъже обаче увеличаването на простатата може силно да засегне качеството на живот. Многократното ставане през нощта пречи на добрия нощен сън и води до чувство на умора през деня. Честите посещения на тоалетната нарушават и ритъма на деня, като го прекъсват отново и отново. При тези и дори по-тежки случаи като невъзможност за уриниране се прилагат по-агресивни методи за лечение.

  • Около 70 от всеки 100 мъже, които търсят медицинска помощ, избират да се лекуват посредством медикаменти. Чрез тях се постига отпускане на простатата и пикочния мехур, което улеснява уринирането.
  • По оперативен път се премахва или унищожава част от простатната тъкан, за да се намали размера на простатата и да се освободи напрежението на пикочните пътища.

Коя терапия е най-подходяща зависи от симптомите на ДПХ. От една страна важен фактор е наличието на усложнения като чести инфекции на уринарния тракт, от друга – как лекарят и неговия пациент оценяват всички "за" и "против" на лечението.

Как да се справим с изпускането на урина?

Уринарната инконтиненция е често съпътстващо усложнение при проблеми с простатата. Поради силния натиск пикочният мехур губи своята еластичност и се затруднява да задържа урината. В следствие на операция възниква и т.нар. стрес инконтиненция, когато изпускането на урината се случва при смях, кашляне, вдигане на тежко и др. Правилната грижа за възстановяване след операция включва упражнения на Кегел за тазовото дъно, йога, промяна в диетата за цялостно укрепване на организма и др.

За осигуряване на ежедневен комфорт и добра хигиена, избягване на инфекции и кожни раздразнения се използват абсорбиращи подложки за мъже MoliCare Men. Те са специално проектирани да пасват на мъжката анатомия, да се фиксират надеждно към бельото и да неутрализират миризмата. Едновременно с това превръщат поетата течност в гел и предотвратяват изтичането й. Така пациентът може да запази активния си начин на живот без притеснения.

 

Предупреждение: информацията в тази статия не може и не трябва да замества посещение при лекар и не може да се използва за самодиагностициране и/или самолечение.

Източници:

gesund.bund.de

https://urology.bg/pregled-na-prostatata/

 

нагоре

Menu
Vyhledávaní
Hilft. Pflegt. Schützt